Szabó Lőrinc a vers keletkezéséről

Vers és valóság

Aránylag jóval személyesebb vers, mint sok eddigi A Sátánból. Ekkor már sokat jártunk Operába, Fészek Klubba 1 stb. (A Fészekbe először Karinthy vitt el.) Ennek a versnek a megszerkesztésénél folyton az Istenek alkonya 2 gyászindulójának egy visszatérő borzasztó hanghatása volt a példám: a cintányérok dupla leütése, valahányszor a zenekar emlékezetemben föltámad, és győztesen repülni kezd a már ledöfött Siegfried ünneplése. Nincs pénz! – ezt a két szót a vers elmondásánál irtózatos, de rideg erővel, fejszecsapásként kell mondani, ahogy abban a gyászindulóban a halált csördíti rá a himnikus nagy dallamokra a réztányérok két gorombán mennydörgő szótagja. Halál! Halál! – Nincs pénz! Nincs pénz! A többi magáért beszél.

Jegyzetek

1 Fészek – Festőművészek, Építőművészek, Szobrászok, Zenészek, Énekesek és Komédiások klubja mozaikszavú művészklub külföldi kapcsolatokat is építő, kiemelten közhasznú országos tevékenységű egyesületként működik 1901-től saját műemléki háromszintes, 3738 m˛-es épületében, a 1073 Budapest, Kertész u. 36. szám alatt. A művészek közadakozásából létesült a legkülönbözőbb művészeti ágakban tevékenykedő hivatásos művészek összefogására, alkotó szellemű eszmecseréjére, művészi és emberi kapcsolatuk szolgálatára.

2 Az istenek alkonya (Götterdämmerung) Richard Wagner (1813–1883) háromfelvonásos operája, a négy műből álló operasorozat, A Nibelung gyűrűje utolsó, negyedik darabja. Ld. Szabó Lőrinc a kötetről c. menüpontot!


Richard Wagner: Götterdämmerung. Siegfried’s death and Funeral march. Klaus Tennstedt, London Philharmonic