Vers és valóság
Emberi háttere az, hogy Erzsikével összevesztem és hosszú heteken át nem találkoztunk, talán 5 hétig. 1 Ezalatt én persze nagyon vágytam rá, emlékeztem rá, barátnői közvetítés volt is közöttünk, és végül győzött. 2 Ez alatt az idő alatt ismerkedtem meg a hindu mitológiából a tündér Urvasí és az ember Purúravasz szerelmi bonyodalmával. 3 Csodálatosan szép, primitív és nagyon igaz mese. Igen illett a helyzetemhez. Ahelyett tehát, hogy elmondtam volna közvetlenül a magam fájdalmát, a két-háromezer éves legendát mondtam el, itt-ott teljesen együgyű hangot ütve meg a formában (pl. 3. strófa). A verset kéziratban átadtam Erzsikének, és a haragvó Erzsike harmadnap visszatért hozzám. 4 Még 16 évig maradtunk együtt, a haláláig.
Jegyzetek
1 Szerelmi válságukra Korzáti Erzsébet 1935. ápr. 10-i, ápr. 13-i és máj. 14-i levele utal. (Huszonöt év: Szabó Lőrinc és Korzáti Erzsébet levelezése, s. a. r., jegyz. Kabdebó Lóránt, Lengyel Tóth Krisztina, Magvető, Bp. 2000, 473–474.) Szabó Lőrincnek az utóbbira máj. 15-én adott válaszából az derül ki, hogy a kapcsolatukban a törést okozó veszekedés valamikor a Magyarország napilaphoz kötődő írók és Gömbös Gyula közötti Zilahy-villában történő találkozás idején, nem sokkal ápr. 12. előtt vagy után lehetett: „Ugye, az, hogy G. Gyula (tudja, ki) eljött közénk, az még akkor történt, amikor együtt voltunk?” (Huszonöt év, i. m., 289.)
2 Jelenleg azonosíthatatlan személy, H. Erzsébet. Szabó Lőrinc és Korzáti Erzsébet levelezésében több alkalommal is említődik. (Ld. Huszonöt év, i. m., 146., 289., 293., 294., 302., 303. számú leveleit.) Hogy Korzáti Erzsébetnek a költővel szembeni hallgatása megtört, abban valóban jelentős szerepe volt: „A telefonálás Erzsike hatása alatti visszaesés volt. Nem akarok közönyt hazudni, még imbolygok itt és ott. Nehéz a dolgom. Ennyi az egész, hogy írtam és telefonáltam.” (Korzáti Erzsébet 1935. máj. 14-i leveléből, Huszonöt év, i. m., 474.)
4 Szabó Lőrinc máj. 15-i Korzáti Erzsébetnek írott levelében érinti a verset, de a megjegyzéséből nem lehet arra következtetni, hogy azt kéziratban adta át az asszonynak, ill. az abból ismerte meg: „Szeretnék írni, nem megy… Utoljára azt az Urvasi és Pururavasz témát dolgoztam fel, amely az elmúlt vasárnap a P. N.-ban jött…” (Huszonöt év, i. m., 289.) A vers a Pesti Napló máj. 12-i számában jelent meg, vagyis három nappal e levél megírása előtt. Ugyanakkor a Pesti Napló ápr. 21-i számában megjelenő Szun Vu Kung lázadása indította Korzáti Erzsébetet arra, hogy máj. 8-án levelet írjon a költőnek: „Mint közönség meg kell írnom, mily szép volt a Szun Vu Kung lázadása verse – csak most került a kezembe –, persze elsősorban a gondolata tetszett benne. Én már ilyen javíthatatlan vagyok, hogy elsőbbséget adok a szép, építő gondolatú verseknek.” (Huszonöt év, i. m., 474.) A vers még arra is indította, hogy telefonáljon. Ld. a 2. jegyzetet.