Dokumentumok

Pesti Napló, 1929. dec. 25. (294. sz.) 49. p.
Kilényi Irma a megjelenést követően két nap múlva, 1929. dec. 27-i levelében arról tudósította Szabó Lőrincet, miképpen fogadta Juhász Gyula a verset: „Az Ön Pesti Napló-beli karácsonyi költeményét nagy elragadtatással olvasta s állította, hogy ezt Ő inspirálta. »Lássa, valahogy ezt a verset én éreztem, s Szabó Lőrinc írta meg« – mondta másnap. Igen gyakran beszélget Önről, felejthetetlen emléke az Önnél töltött nap.” (MTA KIK Kézirattár Ms 4682/259.) Szabó Lőrinc 1930. jan. 12-i Juhász Gyulának írt soraival kissé bizonytalanul reagált Juhász állítására, de nem cáfolta annak valóságtartalmát: „Én is meg vagyok róla győződve, hogyne! hogy amit egymásnak a szanatóriumban panaszolgattunk, megmaradt bennem. Sőt azt hiszem, nemcsak abban a karácsonyi versben, amelyről írsz, hanem talán másutt is megmarad a nyoma, bár egy kis kétségbeesésért és sötétségért igazán nem kell a szomszédba mennem.” (Somogyi Könyvtár Kilényi Gyűjtemény, 3/18. A levél szövegét közli Valachi Anna: Kilényi Irma levelesládájából [I.], Holmi, 2013. 9. 1108.) Tasi József Juhász Gyula és Szabó Lőrinc kapcsolatáról írott tanulmányában kapcsolatba hozza a verset Juhász Gyula Rém című versével: „Juhász Gyula azonban leginkább a »külön törvény szerint él bennem egy világ«-gal tudott azonosulni. Ezt bizonyítja a vers sajátosan Juhász Gyula-i áthangszerelése, a feltehetően a Szabó Lőrinc-vers megjelenése utáni napokban írt és Szabó Lőrincnek ajánlott költemény: a Rém

Bennem jár, hallom, mint kopog
Álomtalan, vak éjeken,
Kopog, dobog, indul, megáll
És jár tovább hűségesen.

Figyeli néha: alszom-e?
Figyelem néha: alszik ő?
Felettünk ápolónk virraszt,
A végtelen és bús Idő.

Hiába várok, nem pihen,
Kopog, dobog, jár, kél a Rém,
S álmomban is hallom, amint
Föl és lejön, megy, feketén.

Már néha azt hiszem; no most
Vállamra teszi ujjait.
De nem. Megint indul, megáll,
Megáll és indul. Árnya int...

A verset – betegsége önlátleletét – Juhász Gyula nem véletlenül szánta a Pesti Naplónak, ahol Szabó Lőrinc ihlető költeménye is megjelent.” (Ld. Tasi József: Szabó Lőrinc és Juhász Gyula: Adalékok egy barátság történetéhez, Irodalomtörténeti Közlemények, 1983. 6. 656. és a Halálfélelem 2. dokumentumát.) Kilényi Irma még 10 év múlva is szóbahozta A belső végtelenben-t Szabó Lőrinc és Juhász Gyula barátságára emlékezve: „Ön volt az utolsó jó embere, akivel még beszélt, helyesebben Ön tudott vele beszélni s rendkívüli hatással lehetett Pesten is reá, mert itthon nekem sokat beszélt Önökről, a Kis Kláráról, s szinte büszkén mutatta Önnek egy Pesti Naplóban jött nagyobb versét (amit itt őrizek most is) »lássa, azt az én betegségem hatása alatt írta Szabó Lőrinc!«” (MTA KIK Kézirattár Ms 4682/263.) Érdekesség, hogy a vers másodszor a Széphalom 1930. 1–2. számában jelent meg, s ugyanabban még két Juhász Gyula-vers is olvasható: A bukott angyalok és a Szimpozion.
Szövege eltér az 1932-es Pantheon-kiadásban és az Összes versei 1943-as kiadásában közölttől. Ld. a nyomdai kézirat (4.) leírását.