XII. Hajnali himnusz
Szabó Lőrinc a vers keletkezéséről

Vers és valóság

Panteisztikus egybeolvadás a természettel és egy „kedvesem”-ként emlegetett nővel. A nőről és a szerelemről egyébként alig esik szó kimondottan, vagyis a főtéma egy ujjongó egyetemes boldogság. Nagyon kevés ilyen témám volt. Az egész egy kirándulás emléke egy lánnyal, aki később a menyasszonyom is lett. Anyai nagyszülői hivatalos beleegyezést is kellett szereznem, 1 hogy mint kiskorú férfi 2 az illetőt elvehessem. A tiszaszőlősi elöljáróság 1920-ban szüleim útján hivatalos írásban közölte velem, hogy legidősb özv. Szabó Lőrincné szül. Baráth Terézia ezt a hozzájárulást megadta. Nem tudom, miért kellett ehhez nagyszülő. A lány pedig, akit el akartam venni (Klára, a későbbi feleségem előtt) – T. Ilonka, akkor még ismeretlen költőnő volt, 3 Babits Mihály későbbi felesége – írói néven Török Sophie. A bonyolult esetet sokan tudták mint szemtanúk is. Oly rengeteg személyi, irodalmi stb. ága-boga van azonban ennek az évtizedekig áldásosan, de inkább áldatlanul életemet kísérő kapcsolatnak, hogy a vers kapcsán képtelenség volna bármilyen tömörítésben kitérni rá. Majd talán A sátán műremekei, Ma már megint és Isten zenekara című verseinél, továbbá a Szakítás című, 1942-es versnél… Azazhogy más versek is szólnak erről a szörnyeteg ügyről, hirtelenében nem tudom átlátni az anyagot. A Tücsökzene nagy Babits-sorozata kikerüli az ügyet, illetve csak nagyon elvontan céloz az „őrületünk”-re. 4 (M. és én.)

Ez a vers mintegy fél évvel Ilonkával való megismerkedésünk után íródott. A kapcsolatunk akkor már tulajdonképpen nem volt zavartalanul boldog, hiszen a panteista rajongás nem is nagyon beszél a személyes szerelemről.

Jegyzetek

1 Szabó Lőrinc téveszthette el a rokonsági kapcsolatot, hiszen legidősb özv. Szabó Lőrincné szül. Baráth Terézia az apai nagyszülő volt.

2 Az akkori törvény szerint húszévesen még kiskorúnak számított Szabó Lőrinc.

3 Babits Mihályné, sz. Tanner Ilona (1895–1955), Török Sophie néven írónő; róla ld. Bizalmas adatok és megjegyzések: B. I., in Vers és valóság: Bizalmas adatok és megjegyzések, sajtó alá rendezte, s a jegyzeteket írta Kiss Katalin és Lengyel Tóth Krisztina, Osiris, Bp., 2001, 296–309. p.

4 „őrületünk”: a Tücsökzene 245. Két év című darabjában: „őrűlt terveké” megfogalmazás szerepel; a gépiratban nagy betűvel.